«
  1. Ana sayfa
  2. Fıkıh Soruları
  3. Bir kimse, Şevvâl ayında tutulan 6 günlük orucu, oruç tutulması -Pazartesi ve Perşembe günleri gibi- müstahab olan günlerde tutsa alacak olduğu ecir artar mı?

Bir kimse, Şevvâl ayında tutulan 6 günlük orucu, oruç tutulması -Pazartesi ve Perşembe günleri gibi- müstahab olan günlerde tutsa alacak olduğu ecir artar mı?

Soru: Bir kimse, Şevvâl ayında tutulan 6 günlük orucu, oruç tutulması -Pazartesi ve Perşembe günleri gibi- müstahab olan günlerde tutsa alacak olduğu ecir artar mı? 

Cevâb: Hamd ve hüküm, Allâh Subhânehu ve Teâlâ’ya mahsustur.

Bir kimse, Şevvâl ayında tutulan 6 günlük orucu, oruç tutmanın müstehab olduğu Pazartesi ve Perşembe günlerinde tutsa ve niyetinde de bu iki müstehab olan ameli aynı anda yerine getirmeye niyet etse inşaallâh niyet ettiği şeyin karşılığını görür. Çünkü böyle bir kimse 6 günlük Şevval orucunu Pazartesi ve Perşembe günleri tutmuş olmakla, hem Şevvâl ayı orucunu tutmuş hem de Pazartesi ve Perşembe günlerini oruçlu geçirmiş olur. Yine bir kimsenin Şevvâl orucundan üç günü eyyam-ı bîd günlerine yani hicri ayın 13., 14. ve 15. günlerine denk getirerek tutması böyledir. Yüce Rabbimizden yapmış olduğumuz amellerimiz kabul buyurmasını niyaz ederiz.

 

Başarı, el-Hamîd ve el-Hakîm olan Allâh’tandır. 

O, her şeyin en iyisini bilendir.

Abdullah Saîd el-Müderris.

1434h. / 2013m.