«
  1. Ana sayfa
  2. SOHBETLER
  3. Ramazan Orucu

Ramazan Orucu

Doğruyu ve eğriyi ayırt ettiren Furkan’ın sahibine sığınarak…

Yaratan ve seçen, Allah’ın ismiyle…

Tüm muvahidlere hayırlı Ramazanlar!

Evet kardeşler! Bizler:  “Rabbimiz Receb’i ve Şaban’ı bize bereketli kıl. Bizi Ramazan’a ulaştır.” Diye duada bulunduk. Hamdolsun yine bir Ramazan ayına ulaştık. Yine Rabbimizin izniyle rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayına eriştik. Rabbim değerini bilmeyi ve güzel bir şekilde değerlendirmeyi bizlere nasip eylesin. Allahûmme âmin.

Evet, yine bir Ramazan… Bir yıl daha geçti ömrümüzden… Nasıl geçti, kâr da mıyız, zarar da mıyız? Ömür hazinemizden bir yıl daha harcamışken, geçen günlerimize hamd mı ediyoruz, eyvahlar mı çekiyoruz? 

Geçen sene nice aramızda olanlar bu sene ki Ramazan’a erememişken niceleri de önümüzdeki Ramazan’a eremeyecek… “Biz erebilecek miyiz?” bilemiyoruz. O’na malum, bize meçhul… Bundan dolayı bu Ramazan’ı ömrümüzün son Ramazan’ı olduğunu düşünerek, öyle değerlendirelim; tıpkı namaz kılanın son namazı gibi düşünüp namaz kılması gibi… 

Kardeşler! Bu ay -hakkiyle bilenler için- çok büyük, çok değerli bir aydır. Ayların seçilmişi, sultanıdır. Bu ayın gelmesine sevinmeliyiz. Bizler bu ayı zahmet ayı olarak değil, rahmet ayı olarak görenleriz. Rabbimizin kullarına rahmetinin tecellilerinin sunulduğu rahmetin ayı… Rabbimiz kullarını affettiği mağfiretin ve ateşten kurtuluş ayı… Elhamdulillah, Rabbimiz bu aya tekrar bizleri eriştirdi. Bu ayda ki müjdelere ulaşmayı da bizlere nasip eylesin. Allahûmme âmin.
Evet kardeşler! Bu sene yine havalar sıcaklara rastladı. Takdir O’nundur. Bizler O’nun takdirine boyun eğenleriz.  O’nun hükümleri, O’nun seçimi bizler için baş göz üzerinedir.

Bizler sıcak-soğuk demeden, görevlerimizi yapmakla mükellefiz. O’nun emirlerini çarpıtmadan ve sulandırmadan, emirleri karşısında “işittik ve itaat ettik” demeliyiz. 

“İşittik ve itaat ettik” Rabbimiz! Bu ayı bizlere oruç ayı kıldın. Bizler iman ediyor ve gereğini yapmaya çalışıyoruz ve çalışacağız. Bizlere rızana ulaştıracak teslimiyeti nasip eyle. Allahûmme âmin. 

Evet kardeşler! Bu ay oruç ayı… Oruçlarımızı eda edeceğimiz ay. Geçerli mazeretleri olanlarımız hariç hepimiz oruçluyuz. Bu ayda oruçsuzluk düşünülemez. Hafif hastalıklarımız, kısa zahmetsiz yolculuklarımız, işyerindeki zorluklarımız orucumuzun önüne geçemez, geçmemeli. Ne olursa olsun, oruçluyuz.

Midemiz oruç tutacak. Gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız, dilimiz, dudağımız hep oruçlu olacak. Zihnimizin, fikrimizin, aklımızın ve kalbimizin oruçlu olacağı -oruçlu olması gerektiği-  gibi… Zahiren oruç tuttuğumuz gibi bâtınen de oruçlu olacağız. Yalandan dolandan, gıybetten nemimeden, insanlarla cedelleşmekten ve orucumuzu zedeleyecek her şeyden uzak durmalıyız. 

“Biz oruçluyuz” biz orucu tutarken, oruçta bizi tutacak… Oruçla korunacağız; dünyadaki tüm gazaba vesile şeylerden, Müslüman yakışmayan kötülüklerden, şirkten ve günahların çeşitlerinden ve ahirette de -inşaallah- ateşten… 

Evet, oruç ile yaklaşmak, oruçla yükselmek, oruçla rızaya ermek… Bunlar gayemiz ve bunlara ulaşmak için gayretimiz olmalı. Orucun karşılığı O’na aitken, bizler de O’ndan bekleyenleriz.
Oruçlunun duası makbulken, bizler de gönül ellerini açanlarız. Rabbimiz! Bizler fakir kulcağızların olarak, ayakkabılarımızın bağına kadar yalnız Sana yönelip, yalnız Senden isterken,  daha büyüklerini de Senden istiyoruz. Başka istenilen ve icabet eden yok. Ancak Sen varsın. 

Rabbimiz! Ramazan’ı Şerifi, insanlığın İslam’a yönelişine, ümmetin tevhide dönmesine, tuğyan ehlinin yıkılışına, ümmetin izzete kavuşmasına vesile kılmanı dileriz.   

Rabbimiz! Şüphesiz ki bir takımlarının oruçlarından ancak açlık ve susuzluk ellerinde kalacakken, bizlerin oruçlarını kabul etmeni niyaz ederiz. Amellerimizin heba olmasından, yarın yüzümüze çarpılmasından, hüsrana uğramaktan, dünya ve ahirette hüsrana uğrayanlarla birlikte olmaktan Sana sığınıyoruz. 

Rabbimiz! Ateşten ve ehlinden bizleri uzak eylemeni, sevdiklerinle birlikte cennetine girmeyi dileriz. Allahûmme âmin.

Selâm ve dua ile…

Not: İftar vakitlerini mutlaka hayırlı dualarla geçirelim…

Esedullâh Saîd el-Muallim

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *