«
  1. Ana sayfa
  2. EDEBİYAT
  3. Ramazan Notları

Ramazan Notları

Ramazan’ı bizlere seçenin ismiyle…

Allah Subhânehu ve Teâlâ’dan niyazımız; ayların içerisinde seçilmiş olan bu Ramazan ayını, seçilmiş elçisinin Sünnetine uygun olarak eda etmeyi ümmete nasip eylemesi ve yeryüzünde ki mustazaf kullarına; izzet, fetih, bereket ve hayırlar vermesidir.
***
ALLAH’IN RIZASI=TEVHİDÎ BİR İMAN+İHLAS İLE AMEL
Namaz, bir kurtuluş çağrısı olduğu gibi, yine oruçta günahlara karşı bir kalkan olarak, dareyn kurtuluşuna vesile olan bir kurtuluş davetidir. Şimdi: Ebedî kurtuluşu isteyenler, bu ilahî kurtuluş davetinden kurtulmaya mı çalışmalı, yoksa onun vesilesiyle kurtulmaya mı, hangisi?
***
DİKKAT EDİN:
Cinlerden şeytanlar bağlansa da, insin şeytanları bu Ramazan’da da olabildiğince özgür…

***
RAMAZAN’DA NEFİS MUHASEBESİ YAPALIM:
Namaz gibi oruçta bizleri her türlü kötülükten alıkoymalı, eğer namazlarımız ve orucumuz bizleri iyiliğe yönlendirip, kötülükten alıkoymuyorsa, acil olarak kendimizi sorgulamalıyız.

***
KUR’ÂN AYINI KUR’ÂNSIZ GEÇİRMEYELİM:
Kur’ân-ı Kerim’i tecvidli okumalıyız. Tecvid, öğrenmek çok zor değildir ve kıraatı bozmayacak şekilde açık hatalardan korunmak da farzı ayndır. Eğer şimdiye kadar bilmeyen kardeşler varsa bu Ramazan’ı bu ilmi öğrenmeye çalışmalıdırlar. Yine Kur’ân okumasını bilmeyenler de varsa, bu Ramazan’da Kur’ân okumasını öğrenmeye çalışmalıdırlar ki, bu da Allah’ın izniyle zor değildir. Allah’u Teâlâ öğrenmeyi kolaylaştırsın. Allahumme âmin.
***
ORUCA SAYGISI OLMAYAN MÜSLÜMAN(!):
Biz bir zamanlar, oruç tutmasa bile oruca saygı gösteren ehli kitabın, oruçluların yanında bir şey yemediklerini duyardık. Öyle bir zamana eriştik ki, şimdi Müslüman olduğunu söyleyip, oruçlunun yanında kasıtlı olarak yeyip için Müslümanları(!) görmekteyiz.

***
ORUÇ BİZİM İÇİN:
Kesin olarak iman edelim ki:
Rabbimizin bizlere ve yaptıklarımıza ihtiyacı yok.
Bizim, Rabbimize ve bize yaptırdıklarına ihtiyacımız var.
***
SAHABE VE KUR’ÂN-BİZ VE KUR’ÂN:
Allah onlardan razı olsun Sahabe, Kur’ân’ı okurlarken hüzünlenir ve ağlarlardı. Şimdilerde dinlerken hüzünlenip, ağlanılıyor. Hüzünlenme ve ağlama aynı; ama arada, anlayıp-hüzünlenip-ağlamak ve ardından yaşamakla, anlamadan-hüzünlenip-ağlamak ve ardından yaşamamak gibi bir fark var.
***
ÇOCUKLARIMIZA DİNLERİNİ ÖĞRETMELİ
VE YAŞAMALARI İÇİN UĞRAŞMALIYIZ:

Müslüman anne ve babalar! Çocuklarımız bizlere emanettir. Onlara dinlerini öğretmek ve yaşamaları için çalışmakta bizlerin görevidir. Efendimiz aleyhisselâm’ın çocuklara (üzerlerine daha farz olmadığı halde) namaz kıldırılmasını istemesi malumdur. Öyleyse bizler de, çocuklarımıza namazı öğretmeli ve de kıldırmalıyız. Yine aynı şekilde orucu da öğretmeli ve Ramazan’da (gücü yetenlere de, teşvik ve tavsiye ile) tutturmalıyız.
Unutmayın ağaç yaş iken eğilir.
***
UNUTMAYACAĞIZ:
Seneler geçti ama ben, Ramazan’da ve bayramda bombaların üzerine “hediye” yazıp ümmetin üzerine atan Amerikalıları ve yandaşlarını unutmadım. Aynı kafirler yine Ramazan’da ümmeti bombalıyor. Ne hazin ki, yandaşları oruç tutarken…
***
ORUCUMUZ HANGİSİ:
Oruç var, tutana rahmet; Oruç var, tutana zahmet.
Oruç var, bütün beden tutar; Oruç var, yalnız mide tutar.
Rabbimiz katında kabul ettiği, bizlere rahmet olan orucu tutmayı nasip eylesin. Allahumme âmin.
***
DÜNYA BİZİM ETRAFIMIZDA DÖNMÜYOR:
Birkaç gün önce bir kardeşim, bir başka dünyada, bir kadının sırtında çocuğuyla çöplükten ekmek topladığını gördüğünü söylüyordu. Maalesef öyle bir dünyadayız ki, kimileri iftar yapacak şey bulamazken, kimileri ise Ramazan’da kilo almaktan korkuyor!
***
İFTARDAKİ DUAMIZ:
Yeryüzünün her neresinde; “Rabbim Allah” diyerek, Rabbimizi tevhid eden ve bunun sınavını veren tüm Muvahhidlere…
***
İÇTEN DUALARIMIZDA ÜMMETİ UNUTMAYALIM:
Ey iftarını duasız geçirmeyenler! Dualarda ellerimiz faaliyete geçtiği gibi, yine kalbimizde faaliyete geçsin, inşaAllah.
***
İFTAR DUASI:
“Allah’ım, her şeyi kuşatan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.” (İbn Mace)
Hayırlı İftarlar…
***
RAMAZAN, OYUN VE EĞLENCE AYI DEĞİLDİR:
Ramazan’ı oyun ve eğlenceye dönüştüren zihniyetin izleri tümüyle silinmeden Ümmete izzet yok.
***
İHTİYATLI OL:
Ramazan’da imsak vakti tartışmalarıyla ne orucunu, ne de namazını tehlikeye at!
***
HİÇ BİR İHANET CEZASIZ KALMAZ:
Bu ümmete ihanet edenlerin içerisinde dinden geçinenler de vardır. Onlar hakkı satmalarının karşılığında dünyalıklarını satın alırlar. Ve ne hazin ki, Ramazan onlar için, satma ve satın alma ayına dönüşmüştür.
***
SEVİNENLER VE ÜZÜLENLER:
Günler bir bir ilerliyor; kimileri Ramazan’ın geldiğini üzülürken gittiği için sevinecekler, kimileri geldiği için sevinirken gittiği için üzülecekler. Elbet bu iki farklı taraf için, ahirette de sevinip üzülecekleri yerler de farklı olacak…
***
MANEVİ PAYLAŞIMLARIMIZA ÖNEM VERMELİYİZ:
Ramazan ayındaki paylaşmayı hep maddi boyutta düşünmeyelim. Rabbimizin emirlerini yerine getirirken; iftarlarımızı ve teravilerimizi paylaşmakta, Müslümanlar için manevi paylaşımlardır. Ve hiçbir maddi paylaşım, manevi paylaşımlar kadar Müslümanları birbirlerine kaynaştıramaz.
***
YAZIKLAR OLSUN:
Allah’ın sınırlarını çiğneyerek azan ve azdıran sistemlerin açtığı kapanmaz yarayı görmek istiyorsan, oruç ayında, cadde ve sokaklarda yapılan azgınlıklara bak!
Dinsizliğin yayılmasını yasalarla koruyanlara yuh olsun, veyl olsun, yazıklar ve yazıklar olsun! Tuttuğunuz oruçlar sizi kurtarmayacak ey haddi aşan ve aşılmasına yol açanlar!
***
NEDEN KAÇIYORSUN:
Oruçtan kaçanların, kaçamayacakları bir ölüm ve yaptıklarının hesaplarını verecekleri büyük bir gün var.
***
DEĞERSİZLER:
Ramazan’a bile saygısı olmayanların, hangi aya, hangi değere saygıları olabilir ki?
***
RAMAZAN=ARINMA
Ramazan arınış ayı iken, bu ayda bile arınmayanlar hangi ayda, ne ile arınacaklar?
***
Tüm Muvahhidlere Hayırlı Bayramlar…

Esedullâh Saîd el-Muallim.
1437/2016