«
  1. Ana sayfa
  2. EDEBİYAT
  3. Okuma Eylemi

Okuma Eylemi

 Allah’ın ismiyle…

Okumak, hayati bir eylemdir, düşünen beyinler için… Okumak, hayatı anlamak ve anlamlandırmak için kaçınılmaz eylem…

Bazısı okumanın öneminin farkındadır; bazısı ise oralı bile değildir. Kimisi için olmazsa olmazdır, hava ve su gibi; kimisi içinse bir lükstür okumak. Az bir kısım vakit ayırırken okumaya, çoğunluk alışkındır onsuzluğa…

Ne olursa olsun okumak, tarih boyunca insanlığın eylemi olmuştur. Ve insanlık oldukça da “okuma eylemi” olacaktır.

Okumaya sahip çıkmak akıllı insanların akıllıca yaptıkları ve öğütledikleri şeylerdendir. Okumak bilgiyi ve hikmeti almaktır, satırlar arasından. Birçok şey parayla satın alınsa da, bilgi ve hikmet parayla alınmaz ve satılmaz.

Okumak, çöl kurağı gibi susuzluğa hasret yerlere yağmur gibi yetişir. Her bir kelime bir yağmur damlası olur ve kurtulur beyinler çölleşmekten. Tekrar bilgi fidanları boy verir vahalarda. Tekrar hikmet çiçek açar.

Ve insan, insanlığını yani özünü öğrenir, satırların dilinden. Satırlardan sadırlara mana köprüleri kurulur, taşınan her bir kelimeyle. Bilginin medeniyeti inşa olur; maddi dünyanın ötesinde mana âleminde.

Bir plan, bir proje sürer gider her bir kitapla beyin şantiyemizde… Her bir kitap gözünü açar uyurgezer insanın… Bakamayanlara bakmayı, göremeyenlere görmeyi öğretir kitaplar.

Ve kitaplarla buluşur gözler, iki sevdalının kavuşması gibi. Her defasında beklenen eylem gerçekleşir yine…

“Okumak, okumak ve yine okumak… Yaradan Rabbin ismiyle besmeleyle okumak.”

Ne yazık ki günümüzde okuma eylemine karşı eylemde bulunarak; onu sürgün ve hapsedenleri hatta bunlarla yetinmeyip katledenleri görmek mümkün… Günümüz insanının hazırcılığı ona birçok şeyi unutturdu. Artık insanlar bilgi edinmenin daha kestirme yollarını arıyorlar.

Hemen neticeye varmak istemesi insanının aceleci yapısını bize ele veriyor. “Neticeye gel hemşerim!” anlayışıyla detayı terk edenlerin bu gün internet ağabeyleri var. Aradıklarını bulmak, istediklerine hızlıca kavuşmak için başvurdukları bilgin ağabey!

Genelde okumak için değil, görmek ve dinlemek için kapısı çalınan teknoloji köyünün yeni yetmesi internet. İnsanlara kendilerini kaybettiren, onları bir hayalden diğerine sürükleyen sanal alemin kralı internet.

O çıktı çıkalı insanlar okumayı eğlenceli bulmuyorlar. Özünü okumayanlar için eğlenmek daha gürültülü patırtılı ve isyanı barındırıyor olmalı. Tabi ki internet onlara bu imkânı kesintisiz sunmakta…

Gözleri yormaya, vakti okumaya harcamaya ne gerek var! İşin daha kestirme yolları mevcut artık… Sesli ve görsel anlatımlarla okumanın çoktan kalemi kırılmış hatta ipi çekilmiş…

Dahası, okuma öksüzü insanlara ana kucağının yerini tutacak kitapları hediye ettiğinizde bile kabul etmeyebiliyorlar. Kabul edenlerin ise ellerinde kitapları görmek yerine, raftaki yerlerini görme ihtimaliniz daha yüksek.

Oysa okumak için birçok sebebi var insanın. Neler mi? Eminim aradığınızda birçok şey bulabilirsiniz. Ben yirmi madde yazdım. Şimdi sıra sizde…

Haydi, alın elinize kalemi!

Esedullâh Saîd el-Muallim