«
  1. Ana sayfa
  2. EDEBİYAT
  3. Kalbi Temiz Olanlar

Kalbi Temiz Olanlar

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle…

Tek hayatlı insanların kendini avutmak için söylediği bir sözdür; kalbim temiz sözü. Akideleri kirli, yaşantıları kirli, ahlakları kirli olan insanların her nasıl oluyorsa kalpleri çok ama çok temizdir. Karda leke olur, ancak onların kalpleri kardan ak ve paktır. Şahsım adına bu sözü söyleyenlere hem acıyorum, hem kızıyorum, hem gülüyorum, hem de üzülüyorum…

Kirli hayatların sahiplerinin söylediği kalbim temiz sözü yalan bir sözdür. Bu sözün sahiplerinin dilleri ile yaşantıları birbirlerine muhaliftir. Aslında yaşantıları dillerini yalanlamaktadır. “Kalbim temiz!” diyenlerin yaşantıları, kalplerinin hiçte temiz olmadıklarını bas bas bağırır. Onların durumlarına şahit olanlar kalbi temizlerin kirli hayatlarını görmektedirler. Nice nice temiz kalpliler, pis bir yaşantıyı yaşar da aldırmazlar. Nahoş bir kokunun olduğu yerde birkaç dakika kalamayan bu kalbi temizler, kokuşmuş hayatlarından hiç rahatsız olmazlar.

Yaratıcının kendilerine koyduğu sınırları sınır olarak görmeyen, görse de önemsemeyen, önemsediğini söylese de onları çiğneyen sınır tanımazlar güruhu hayatları boyunca kendilerini sallarlar, kendilerini uyuturlar. Ömürleri cahiliyenin beşiğinde uyumakla geçenler, kendilerini avutacak ve uyutacak sözler bulurlar.

Hayatlarında kendi ölçüleri olanlar, Allah’ın ölçülerini önemsemeden yaşarlar. Kendileri neyi önemsiyorsa onlar için önemli olan odur. Canları neyi çekiyorsa yapabilirler. Değil mi ki kalpleri tertemizdir, öyleyse sorun yoktur! Her şey ama her şey kalp temiz olduktan sonra yapılabilir! Nice namaz kılan, nice örtülü olan vardır ki kalpleri temiz değildir! Oysa o namaz kılmaz, ibadet etmez, tesettür nedir bilmez; ama hiç sorun değildir! Neden? Çünkü onun çok büyük bir özelliği vardır; kalbi lekesiz tertemizdir.

Eh kalp temiz oldu mu da -vizeye gerek yok misali- tüm kirli yerlerde dolaşılabilir! Zararı yoktur! Üst kirlenir, beden kirlenir, akıl kirlenir, ancak kalb, işte orası tertemizdir! Böyle olunca da can ne istediyse, neyi çektiyse ona engel olmaya gerek yoktur! Harammış, günahmış… kalb temiz olduktan sonra çokta sorun değildir! (Haşa!)

Hem sonra Allah affedicidir. Kalbin temiz oldu mu Allah insanı affeder! Cehennem mi, evet vardır; ama kalbi temiz olanların korkmasına gerek yoktur! Kalp temizdir, çünkü. Kalp temiz oldu mu tüm kapılar önünde açılacaktır! (Asla!)

Şimdi…

Ey kalbi temiz olanlar! Size sorulsa:

O tertemiz kalplerinizle pis işlerle nasıl uğraşıyorsunuz? Temiz kalplilerin temiz bir hayatı olmalı değil mi?

Allah’a isyan ederek, sürdüğünüz yaşantılarınızla Allah’ın gazabına uğramayacağınızdan kalbim temiz diyerek nasıl kurtulacaksınız?

Hudut bilmez, günah tanımaz hallerinizle cennetteki yerinizi mi düşünüyorsunuz?

Ne diyeceksiniz? Nasıl cevap vereceksiniz?

Sözün özü: Kalbim temiz sözü, kirli akidelileri, kirli yaşantılıları, kirli ahlaklıları kurtarmayacaktır. İdrak edebilenler bu sözün, bir hayal olduğunun farkındadırlar. İnsan dünyada kendini ne kadar avutsa da, kendini ne kadar kandırsa da, kendini ne kadar oyalasa ve uyutsa da değişmeyen gerçek, Allah’ın dinini O’nun istediği şekilde yaşamayanların kurtulamayacağı gerçeğidir. Ve maalesef bu gün kurtuluşları -bu halleriyle- mümkün olmayan insanlar büyük çoğunluğu oluşturmaktadırlar.

Nasihat ehlinin onlara söyleyeceği söz: “Kendinizi kurtarmaya çalışın!” sözü olmalıdır! Ancak bilinmelidir ki kurtuluş, cehaletle birlikte bulunmaz. Tevhîd bilinmeden, kabul edilmeden ve yaşantıya aksettirilip ahlaklıca yaşanmadan kurtuluş olmaz.

Son olarak:

Ey Allah’ın kulları! Hala vakit varken tevhidi öğrenin ve yaşayın! Bu ömrün bize verilmesinin gayesi de bundan başkası değildir. Gayenize göre hareket edin ki, kurtuluş ehli olarak cenneti umun.

Esedullâh Saîd el-Muallim