«
  1. Ana sayfa
  2. AHLAK
  3. Günlük Zikirler / Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh

Günlük Zikirler / Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle…

Hamd, -âlemlerin rabbi olan- Allâh’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, Allâh’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Bundan sonra:

.

لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ

Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh

Bu zikir, Allâh Azze ve Celle’nin kudret ve gücünü ifâde eden çok değerli kıldığı zikirlerden biridir. “Güç ve kuvvet ancak Allâh’a mahsustur” mânâsına gelmektedir. Açıklaması ise kısaca şeyledir:

لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ Hiçbir hareket ve güç; kuvvet ve oldurucu; çare ve deva yoktur.

إِلَّا بِاللَّهِ Hareketin ve gücün, kudretin ve yeterliliğin, çarenin ve devanın, galibiyetin ve intikamın sâhibi ancak Allâh’tır. Bu sebeble ancak O’na sığınılır, işler sadece O’na havale edilir. O’ndan yardım ve imdat beklenir. Şifâ ve gâlibiyet, korunma ve hidâyet, takvâ ve ihlâs, başarı ve hayırlı akıbet ancak O’ndan istenir.

Böylesi muazzam mânâları içeren bu zikrin faziletleri ve kullara olan faydaları şöyledir:

Ebû Mûsâ radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle demiştir:

عَنْ أَبِي مُوسَى رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ لِي: « قُلْ لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، فَإِنَّهَا كَنْزٌ مِنْ كُنُوزِ الجَنَّةِ.»

“Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu: لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ de. Çünkü o, cennet hazinelerinden bir hazinedir.” [(SAHÎH HADÎS:) Buhârî (7386); Müslim (2704)…]

Ebû Hureyre radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ، دَوَاءٌ مِنْ تِسْعَةٍ وَتِسْعِينَ دَاءً أَيْسَرُهَا الْهَمُّ.» [(حديثٌ حسنٌ:) رواه والحاكم (١٩٩٠) والطبراني(٥٠٢٨) …]

“Her kim لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ derse, bu en kolayı keder olan doksan dokuz derde deva olur.” [(HASEN HADÎS:) Hâkim (1990); Taberânî (Evsat: 5028)…]

İfâde edildiği üzere, her kim Allâh Azze ve Celle tarafından sevilen bu zikri, günde en az yüz defa zikrederse, -inşeAllâh- cennet hazinelerinden bir hazineyi elde etmiş olur. Sıkıntı ve kederinden kurtulur. Dünyâ ve âhiret kendisine hayırlı bir azık elde etmiş olur.

 İktibas Yapacakların Dikkatine!