«
  1. Ana sayfa
  2. SÜNNET
  3. Fıkhın Genel Hükümleri Hakkında Kırk Hadîs (1)

Fıkhın Genel Hükümleri Hakkında Kırk Hadîs (1)

MUKADDİME

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle..

Hamd, Allâh’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, Allâh’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed aleyhisselâm O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Bundan sonra:

Tercümesini yaptığımız الأربعون في الأحكام isimli bu eser, İmâm Zekiyyuddîn el-Munzirî (v. 656/1258) rahîmehullah’a aittir. Fıkhın genel hükümlerine dâir kırk hadîsi içermektedir. 

 

Birinci Hadîs

[TAHÂRETSİZ NAMAZ KABUL EDİLMEZ]

(١) عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «لَا يَقْبَلُ اللَّهُ صَلَاةً بِغَيْرِ طُهُورٍ، وَلَا صَدَقَةً مِنْ غُلُولٍ.» أَخْرَجَهُ مُسْلِمٌ.

1. Abdullâh İbn Ömer radîyallâhu anhumâ’dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Allâh, tahâretsiz hiç bir namazı ve gânimetten hıyânetle alınan maldan hiç bir sadaka kabul etmez.”

Hadîsi Müslim rivâyet etti.

***

İkinci Hadîs

[SULAR VE HÜKÜMLERİ]

(٢) عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ: «إِذَا اسْتَيْقَظَ أَحَدُكُمْ مِنْ نَوْمِهِ، فَلَا يَغْمِسْ يَدَهُ فِي الْإِنَاءِ حَتَّى يَغْسِلَهَا ثَلَاثًا، فَإِنَّهُ لَا يَدْرِي أَيْنَ بَاتَتْ يَدُهُ.» أَخْرَجَهُ مُسْلِمٌ.

2. Ebû Hureyre radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Sizden uykudan uyandığı zaman elini üç defa yıkamadıkça kaba daldırmasın. Çünkü o elin nerede gecelediğini bilmez.”

Hadîsi Müslim rivâyet etti.

***

Üçüncü Hadîs

[ABDEST BOZMANIN KEYFİYETİ]  

(٣) عَنْ سَلْمَانَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، قَالَ: قِيلَ لَهُ: قَدْ عَلَّمَكُمْ نَبِيُّكُمْ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ كُلَّ شَيْءٍ حَتَّى الْخِرَاءَةَ، قَالَ: فَقَالَ: أَجَلْ «لَقَدْ نَهَانَا أَنْ نَسْتَقْبِلَ الْقِبْلَةَ لِغَائِطٍ، أَوْ بَوْلٍ، أَوْ أَنْ نَسْتَنْجِيَ بِالْيَمِينِ، أَوْ أَنْ نَسْتَنْجِيَ بِأَقَلَّ مِنْ ثَلَاثَةِ أَحْجَارٍ، أَوْ أَنْ نَسْتَنْجِيَ بِرَجِيعٍ أَوْ بِعَظْمٍ.» أَخْرَجَهُ مُسْلِمٌ.

3. Ebû Selmân radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle dedi:

“Ebû Selmân’a: ‘Sizin Nebîniz abdest bozmaya varıncaya kadar size her şeyi öğretti’ denildi. O: ‘Evet, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle bize büyük ya da küçük abdest bozarken kıbleye doğru durmamızı, sağ elle istincâ yapmamızı, üç taştan azı ile istincâ yapmamızı ve hayvan tezeği yahut kemik ile istincâ yapmamızı yasakladı’ dedi.”

Hadîsi Müslim rivâyet etti.

.

*** 

Dördüncü Hadîs

[ABDESTİN KEYFİYETİ]

(٤) عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ زَيْدِ بْنِ عَاصِمٍ الْأَنْصَارِيِّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، – وَكَانَتْ لَهُ صُحْبَةٌ – قَالَ: قِيلَ لَهُ: «تَوَضَّأْ لَنَا وُضُوءَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: فَدَعَا بِإِنَاءٍ فَأَكْفَأَ مِنْهَا عَلَى يَدَيْهِ فَغَسَلَهُمَا ثَلَاثًا، ثُمَّ أَدْخَلَ يَدَهُ فَاسْتَخْرَجَهَا فَمَضْمَضَ، وَاسْتَنْشَقَ مِنْ كَفٍّ وَاحِدَةٍ فَفَعَلَ ذَلِكَ ثَلَاثًا، ثُمَّ أَدْخَلَ يَدَهُ فَاسْتَخْرَجَهَا فَغَسَلَ وَجْهَهُ ثَلَاثًا، ثُمَّ أَدْخَلَ يَدَهُ فَاسْتَخْرَجَهَا فَغَسَلَ يَدَيْهِ إِلَى الْمِرْفَقَيْنِ مَرَّتَيْنِ مَرَّتَيْنِ، ثُمَّ أَدْخَلَ يَدَهُ فَاسْتَخْرَجَهَا فَمَسَحَ بِرَأْسِهِ فَأَقْبَلَ بِيَدَيْهِ وَأَدْبَرَ، ثُمَّ غَسَلَ رِجْلَيْهِ إِلَى الْكَعْبَيْنِ، ثُمَّ قَالَ هَكَذَا كَانَ وُضُوءُ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ.» أَخْرَجَهُ مُسْلِمٌ.

4. Abdullâh b. Zeyd b. Âsım el-Ensârî radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o -ki bu zat sahâbidir-, şöyle dedi:

“Abdullâh b. Zeyd’e: ‘Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem’in abdest aldığı gibi bizim için abdest al’ denildi. Bunun üzerine o da bir su kabının getirilmesini istedi. Kaptan ellerine su döküp, ellerini üç defa yıkadıktan sonra ellerini kabın içine sokup, çıkardı. Bir avuçtan hem ağzına su alıp çalkaladı ve hem de burnuna su çekti. Bunu üç defa tekrarladı. Sonra elini yine kaba daldırıp çıkardı üç defa yüzünü yıkadı. Sonra elini yine kaba daldırıp çıkardı ellerini dirsekleriyle be­raber ikişer defa yıkadı. Sonra elini yine kaba daldırıp çıkardı başını -iki elini öne arkaya doğru götürerek- mesh etti. Sonra ayaklarını topuklarıyla beraber yıkadı. Sonra: ‘Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem’in abdesti böyleydi’ dedi.”

Hadîsi Müslim rivâyet etti.

Yardım ve başarı, izzet ve şeref Allâh’tandır.

 1440 h. / 2019 m.

İktibas Yapacakların Dikkatine!