«
  1. Ana sayfa
  2. SÜNNET
  3. Fıkhın Genel Hükümleri Hakkında Kırk Hadîs (2)

Fıkhın Genel Hükümleri Hakkında Kırk Hadîs (2)

MUKADDİME

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın ismiyle..

Hamd, Allâh’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, Allâh’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed aleyhisselâm O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Bundan sonra:

Tercümesini yaptığımız الأربعون في الأحكام isimli bu eser, İmâm Zekiyyuddîn el-Munzirî (v. 656/1258) rahîmehullah’a aittir. Fıkhın genel hükümlerine dâir kırk hadîsi içermektedir. 

.

*** 

Beşinci Hadîs
[MESTLER ÜZERİNE MESH ETMEK]

عَنْ شُرَيْحِ بْنِ هَانِئٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، قَالَ: أَتَيْتُ عَائِشَةَ أَسْأَلُهَا عَنِ الْمَسْحِ عَلَى الْخُفَّيْنِ، فَقَالَتْ: عَلَيْكَ بِابْنِ أَبِي طَالِبٍ، فَسَلْهُ فَإِنَّهُ كَانَ يُسَافِرُ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَسَأَلْنَاهُ فَقَالَ: «جَعَلَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ وَلَيَالِيَهُنَّ لِلْمُسَافِرِ، وَيَوْمًا وَلَيْلَةً لِلْمُقِيمِ.» أَخْرَجَهُ مُسْلِمٌ.

  1. Şurayh b. Hânî radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle demiştir:

“Mestler üzerine mesh etmeye dâir soru sormak için Âişe’nin yanına gittim. O: ‘Sana, Ebû Tâlib’in oğlunu (Alî’yi) tavsiye ederim, ona sor. Çünkü o, Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem ile birlikte yolculuk yapardı’ dedi. Biz de ona sorduk. O: ‘Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem yolcu için üç gün üç ge­ceyi, mukim için de bir gün bir geceyi müddet tayin etti’ dedi.”

Hadîsi Müslim (276) rivâyet etti.

.

*** 

Altıncı Hadîs 

[CİMÂDAN DOLAYI GUSLETMEK]

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، أَنَّ نَبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، قَالَ: «إِذَا جَلَسَ بَيْنَ شُعَبِهَا الْأَرْبَعِ ثُمَّ جَهَدَهَا، فَقَدْ وَجَبَ عَلَيْهِ الْغُسْلُ.» أَخْرَجَهُ البُخَارِيُّ وَمُسْلِمٌ.

  1. Ebû Hureyre radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Erkek kadının dört şubesi arasına oturduktan sonra onu yorarsa artık ona gusletmek vâcib olur.”

Hadîsi Buhârî (291) ve Müslim (348) rivâyet etti.

.

*** 

Yedinci Hadîs 

[GUSLÜN KEYFİYETİ]

عَنْ مَيْمُونَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا -زَوْجِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ-، قَالَتْ: «أَدْنَيْتُ لِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ غُسْلَهُ مِنَ الْجَنَابَةِ، فَغَسَلَ كَفَّيْهِ مَرَّتَيْنِ أَوْ ثَلَاثًا، ثُمَّ أَدْخَلَ يَدَهُ فِي الْإِنَاءِ، ثُمَّ أَفْرَغَ بِهِ عَلَى فَرْجِهِ، وَغَسَلَهُ بِشِمَالِهِ، ثُمَّ ضَرَبَ بِشِمَالِهِ الْأَرْضَ، فَدَلَكَهَا دَلْكًا شَدِيدًا، ثُمَّ تَوَضَّأَ وُضُوءَهُ لِلصَّلَاةِ، ثُمَّ أَفْرَغَ عَلَى رَأْسِهِ ثَلَاثَ حَفَنَاتٍ مِلْءَ كَفِّهِ، ثُمَّ غَسَلَ سَائِرَ جَسَدِهِ، ثُمَّ تَنَحَّى عَنْ مَقَامِهِ ذَلِكَ، فَغَسَلَ رِجْلَيْهِ، ثُمَّ أَتَيْتُهُ بِالْمِنْدِيلِ فَرَدَّهُ.»

  1. Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem’in hanımı Meymûne radîyallâhu anhâ’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle demiştir:

“Rasûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem’e cünüplükten gusletmesi için suyunu getirdim. Ellerini iki ya da uç defa yıkadıktan sonra elini kaba daldırdı. Sonra ondan aldığı suyu avret yerine dökerek sol eliyle de onu yıkadı. Sonra sol elini yere vurdu onu iyice ovaladı. Sonra namaz abdesti gibi abdest aldı. Sonra avuçlarını doldurarak başına üç avuç su döktü. Sonra vücudunun geri kalan kısmını yıkadı. Sonra durduğu yerden geri çekilerek ayaklarını yıkadı.  Sonra ona havlu getirdim, fakat istemedi.”

Hadîsi Buhârî (249) ve Müslim (317) rivâyet etti.

.

*** 

Sekizinci Hadîs 

[ABDEST VE GUSÜLDE YETERLİ OLAN SU MİKTARI]  

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِكٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، قَالَ: «كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَتَوَضَّأُ بِالْمُدِّ، وَيَغْتَسِلُ بِالصَّاعِ، إِلَى خَمْسَةِ أَمْدَادٍ.»

  1. Enes b. Mâlik radîyallâhu anh’dan rivâyet edildiğine göre, o, şöyle demiştir:

“Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem bir müdd ile abdest alır, bir sa’dan beş müdde kadar su ile guslederdi.”

Hadîsi Buhârî (201) ve Müslim (325) rivâyet etti.

 

Yardım ve başarı, izzet ve şeref Allâh’tandır.

 1440 h. / 2019 m.

İktibas Yapacakların Dikkatine!